Sport, Anti-Racism and the Problem of White Supremacy

View Calendar
2020-10-19 16:00 - 2020-11-16 17:00

Sport, Anti-Racism and the Problem of White Supremacy

On the tenth of the (Anti)Racism in Sports online series, we host Kola Adeosun and Aarti Ratna who will be focusing on the role of white supremacy in sports and how to defeat it.

Dr. Aarti Ratna is an Associate Professor of Sociology at Solent University, UK. Her work focuses upon anti-racist and transnational feminist readings of sport, leisure and popular culture particular as it relates to explore the pleasures and desires of women of the South Asian diaspora.

Kola Adeosun is undertaking his PhD in Educational Philosophy and Sport Development alongside teaching on the UG Sport Coaching and Development course at Solent University, UK. Alongside his academic career, Kola has a wealth of practitioner experience having worked in sport in Africa, the UK, the Caribbean, and the USA, as a coach, researcher, development officer, and consultant.

This is a Farenet #blacklivesmatter in football activity organized by BoMoVu, Oseminars, and Alan Savuması.

Watch the live-streamings or past recordings here on Oseminars' Youtube Channel

Related upcoming events

 • 2021-04-22 20:00 - 2021-04-22 22:00

  BoMoVu erkekleri olarak 22 Nisan 20.00'da buluşup Şiddetsiz Erkeklik Atölyeleri El Kitabını okumaya başlıyor ve birlikte tartışmaya davet ediyoruz!

  Eleştirel Erkeklik İncelemeleri İnisiyatifi'nin çıkardığı bu ulaşmak için şu linki kullanabilirsiniz:
  http://siddetsizerkeklik.com/el-kitabi/

  Buluşmalara katılmak için şuradan kayıt olmanız yeterli: https://forms.gle/a59dGaTMSMYNcFfD8
  Etkinlik Online Seminerleri işbirliğinde yardımcı olarak gerçekleştirilmektedir.

  Derdimiz, Meramımız

  Bizlerin de dahil olduğu erkekliğin toplumsal inşası nedir, bu kurulum içinde biz nerede durmak, erkekliğimizin hangi noktalarından yarar veya ayrıcalık sağlamakız, hangi noktalarında zarar görmekte de zararekteyiz? Bizler, hegemonik ve hiyerarşik olmayan eşitlikçi bir toplumsal çizgiye doğru nasıl yaklaşabiliriz, nasıl yaratıcıiz veyahlarımız yaklaşabilir miyiz bölme miyiz gibi kendimize süt dertlerimiz, sorularımız, sorgu var. Bizler, bir yanıyla öncelikli, imtiyazlı, "üstün" özellikleri olan bir kimlik ile beslenirken ve bunlarla yaşamaya alışmışken diğer kendimizi, bize atfedilen öncelikleri, imtiyazları ve hakları sorgulama, sorun etme ve ilgiliülüğünü tıslıyoruz.