Racism in Sports: The Case of Turkey

View Calendar
2020-06-27 15:00 - 17:00

Racism in Sports: The Case of Turkey

This week's Critical Bodies in Conversation challenges two common conceptions: Sports are devoid of politics and Turkey does not suffer from racism. Dr. Dağhan Irak and Ali Safa Korkut are discussing racism in sports in the context of Turkey. This conversation will be in Turkish. Please scroll down for details in Turkish and registration.

Date: June 27, 2020

Time: 3:00 p.m. UTC +3 (Istanbul Time)

Live streaming: www/facebook.com/bomovu

Please register below for Zoom participation

 

Türkiye Sporuna Irkçılık Penceresinden Bakmak

Bu haftaki Eleştirel Beden Sohbetleri'nde dünyanın gündemine oturmuş ama Türkiye'de konuşulmaktan sıklıkla kaçınılan ciddi bir sorun ele alınıyor: Irkçılık. Dr. Dağhan Irak ve Ali Safa Korkut sporla toplumsal yapılar ve siyasetin iç içeliğini gözden geçirip Türkiye sporunda ırkçılık meselesini ve çözüm yollarını konuşuyor.

Ali Safa Korkut, Uşak Üniversitesi Gazetecilik bölümü son sınıf öğrencisi. Inside Turkey News, Bianet, Kaos GL gibi hak odaklı habercilik yapan platformlara katkıda bulundu. Spor ve toplumsal cinsiyet ilişkisiyle ilgileniyor, toplumsal cinsiyet odaklı spor haberciliği yapan Alan Savunması platformunda kurucu ve editör. Düzensiz aralıklarla FourFourTwo dergi ile Manifold Press'te yazmakla birlikte aylık olarak Deplase Dergi'de yazıyor.

Dr. Dağhan Irak, 1981 İstanbul doğumlu. Galatasaray Üniversitesi'nde iletişim lisansını ve Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü'nde tarih yüksek lisansını tamamladı. 2004 yılından itibaren arasında Eurosport TV kanalında, ayrıca ulusal gazete ve dergilerde gazetecilik ve yazarlık yaptı. 2017 yılında Strazburg Üniversitesi'nden doktora derecesini üstün başarıyla aldı. Sciences Po Paris ve Aix-Marsilya Üniversitelerinde çalıştıktan sonra 2020 yılında İngiltere'de Huddersfield Üniversitesi'nde yardımcı doçent olarak spor sosyolojisi ve gazetecilik dersleri vermeye başladı. Türkiye'de yayımlanmış iki, İngiltere'de yayımlanmış bir kitabı bulunuyor. Şu an, Socrates Podcasts çatısı altında Hükmen Yenik! isimli bir spor sosyolojisi podcasti sunuyor.

Eleştirel Beden Sohbetleri

BoMoVu ve Online Seminars işbirliğinde çevrimiçi eleştirel spor ve hareket sohbet serisi.

Spor ve hareket üzerine çalışanların ve bu alandaki aktivistlerin bir araya gelip deneyimlerini paylaşacakları online Eleştirel Beden Sohbetleri’ne davetlisiniz!

Bedensel farklılıklarımızdan ya da sosyal konumlarımızdan dolayı spor ve hareket alanında karşılaştığımız ayrımcı, baskılayıcı tutumları; bunlarla mücadele yolları ararken destek bulabildiğimiz alanları; hareket pratiğimizin bizi nasıl fiziksel veya sosyal olarak güçlendirdiğini ve birbirimizin tecrübelerine dair merak ettiğimiz her şeyi bu sohbetlerde paylaşacağız.

Çevrimiçi Sohbetlere katılım: Sohbetler Zoom üzerinden yapılırken canlı yayından Facebook hesaplarımızdan yayınlanacaktır. Facebook’ta yorum ve soru yazarak, Zoom’da da sohbet tahtasına yazarak veya soru cevap bölümünde söz alarak katılma imkanı vardır. Sohbetler kayıt altına alındığından sonradan izlemek de mümkündür. Katılımcıların kamuyla açmayı ve kayıt altına alınmasını istemediği herhangi bir şeyi (ses, görüntü, yazı vb.) sohbetlerde paylaşmaması önemle rica olunur.

Dil: Canlı sohbetler Türkçe veya İngilizce yapılacaktır. Hazır olduklarında videolarımıza altyazı ekleyeceğiz.

BoMoVu - Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Derneği (BoMoVu.org) sporu ve beden hareketini sosyal faydaya dönüştürmek için programlar geliştirip, sporun içinde yer alabilen ayrımcılıklarla mücadele eden bir dernektir. Gönüllü sporcu ve beden hareketçilerinden oluşturduğumuz ağ sayesinde, ihtiyaç sahibi konumundaki çocuklar, mülteciler, kadınlar gibi çeşitli gruplar ile bir araya gelerek ihtiyaçları doğrultusunda bu grupların sosyal güçlenmelerine katkı sağlıyoruz.

Online Seminars (Oseminars.com) eleştirel seminerlerin düzenlendikleri lokasyonları aşıp farklı coğrafya ve geniş kitlelere ulaşabilmesi için kurulmuş bir platformdur. Katılımcı ve ekolojik bilgi üretim ve dağıtımına katkıda bulunmayı amaçlar. Alternatif eğitim kaynak ve paylaşımlarını Küresel Güney’de erişilebilir kılmak, seyahat endüstrisinin ekolojik zararlarını azaltmak, ve kültürler, diller ve farklı coğrafyalar arası karşılaşmayı ve bilgi alışverişini arttırmak hedefleri arasındadır.

Bu sohbetler Eleştirel Beden Projesinin parçası olup Türkiye’de Fransa Büyükelçiliği ve Women Win tarafından desteklenmektedir.


View recording here