One Race, The Human Race: From F1 To Football

View Calendar
2020-10-22 16:00 - 17:00

This week (Anti)Racism in Sports series hosts Mr. Ken Mc Cue and Ezgi Çakmak. This week's topics will include how a volunteer-driven Social Enterprise using the medium of sport could have such a powerful impact on the social inclusion of migrants from diverse ethnic backgrounds in a society suffering from xenophobia; how important it is to have intercultural competence and human rights components in teacher training; why it is essential to have anti-discrimination modules in primary school education curricula; and how the UNESCO policy on Race can be communicated in societies that use multiple race descriptors.

Watch the live-streamings or past recordings here on Oseminars' Youtube Channel

Ken Mc Cue is a cultural planner with Sport Against Racism Ireland and Visiting Lecturer on FIFA Master, De Montfort University, Leicester, UK. My research area is the Social Responsibility of Sport and how the Medium of Sport can be used for cultural integration and Social Inclusion in a Human Rights Framework.

Ezgi Cakmak is a Ph.D candidate at the University of Pennsylvania, in the departments of Africana Studies and History. She received her BA from Bogazici University, Sociology Department. Before the doctoral studies, she worked with NGOs in the field of international migration and conducted fieldwork with African migrants in Istanbul. Her research interests include the African slavery in the late Ottoman empire, identity formation and racialization processes in early Turkish Republic as well as diaspora studies.

This is a Farenet #blacklivesmatter in football activity organized by BoMoVu, Oseminars, and Alan Savuması.

Related upcoming events

 • 2021-04-22 20:00 - 2021-04-22 22:00

  BoMoVu erkekleri olarak 22 Nisan 20.00'da buluşup Şiddetsiz Erkeklik Atölyeleri El Kitabını okumaya başlıyor ve birlikte tartışmaya davet ediyoruz!

  Eleştirel Erkeklik İncelemeleri İnisiyatifi'nin çıkardığı bu ulaşmak için şu linki kullanabilirsiniz:
  http://siddetsizerkeklik.com/el-kitabi/

  Buluşmalara katılmak için şuradan kayıt olmanız yeterli: https://forms.gle/a59dGaTMSMYNcFfD8
  Etkinlik Online Seminerleri işbirliğinde yardımcı olarak gerçekleştirilmektedir.

  Derdimiz, Meramımız

  Bizlerin de dahil olduğu erkekliğin toplumsal inşası nedir, bu kurulum içinde biz nerede durmak, erkekliğimizin hangi noktalarından yarar veya ayrıcalık sağlamakız, hangi noktalarında zarar görmekte de zararekteyiz? Bizler, hegemonik ve hiyerarşik olmayan eşitlikçi bir toplumsal çizgiye doğru nasıl yaklaşabiliriz, nasıl yaratıcıiz veyahlarımız yaklaşabilir miyiz bölme miyiz gibi kendimize süt dertlerimiz, sorularımız, sorgu var. Bizler, bir yanıyla öncelikli, imtiyazlı, "üstün" özellikleri olan bir kimlik ile beslenirken ve bunlarla yaşamaya alışmışken diğer kendimizi, bize atfedilen öncelikleri, imtiyazları ve hakları sorgulama, sorun etme ve ilgiliülüğünü tıslıyoruz.