Irkçılığı Sahalarda Yaşamak: Amedspor Deneyimi

View Calendar

Yayın kaydına buradan erişebilirsiniz:

Bu hafta, Türkçe yapılacak canlı sohbetimizde ırkçılığın sahaya nasıl yansıdığını Amedspor örneği üzerinden konuşacağız. Türkiye’de futbolda ırkçılık konusunda en çok gündeme gelen takım olan Amedspor futbol takımının deneyimlerini yöneticiler ve taraftarlarla konuşacağız.

Spora taşınan kutuplaşma eğilimlerin içinde diyalogun eksikliğine dikkat çekmeyi ve bu eksikliğin giderilmesine katkıda bulunmayı amaçlayan bu seride tüm dünyadan ve her kıtadan konuşmacılar kendi yerel ve küresel deneyimlerini paylaşacak. Aralık ayına kadar devam edecek sohbetlerimizde ırkçılığın doğrudan fiziksel saldırıya dönüşen sert biçimlerinden, takımın varlığını görmezden gelme şeklinde gerçekleşen daha yapısal biçimlerine değinilecek, bu platformda bir arada, dayanışma ve diyalog içinde konuşmaya, herkesin oyun oynama hakkının altını çizmeye devam edeceğiz.

Uzun yıllar boyunca Açık Radyo, Cumhuriyet, Radikal gibi gazetelere spor eleştirmeni, şimdi ise Batı Alman Radyosu'nun Türkçe yayını Köln Radyosu ve Deutsche Welle Türkçe için serbest olarak muhabirlik yapan Volkan Ağır’ın moderatörlüğünde yapılacak canlı sohbetin konukları şöyle:
Amedspor futbol takımının eski sözcüsü ve yöneticilerinden Avukat Haldi Soran Mızrak
Amedspor Direniş Taraftar Derneği Başkanı Ramazan Tugay
Mor Barikat taraftar grubundan Turna Arabacı
Mor Barikat taraftar grubundan Kader Türkyılmaz

Bu Farenet'in futbolda #blacklivesmatter (#siyahhayatlaronemlidir) aktivitesidir ve BoMoVu, Oseminars, and Alan Savuması tarafindan organize edilmiştır.

Canlı yayını ve geçmiş etkinlikleri izlemek için ziyaret edin: Oseminars'in Youtube kanalı

Related upcoming events

 • 2021-04-22 20:00 - 2021-04-22 22:00

  BoMoVu erkekleri olarak 22 Nisan 20.00'da buluşup Şiddetsiz Erkeklik Atölyeleri El Kitabını okumaya başlıyor ve birlikte tartışmaya davet ediyoruz!

  Eleştirel Erkeklik İncelemeleri İnisiyatifi'nin çıkardığı bu ulaşmak için şu linki kullanabilirsiniz:
  http://siddetsizerkeklik.com/el-kitabi/

  Buluşmalara katılmak için şuradan kayıt olmanız yeterli: https://forms.gle/a59dGaTMSMYNcFfD8
  Etkinlik Online Seminerleri işbirliğinde yardımcı olarak gerçekleştirilmektedir.

  Derdimiz, Meramımız

  Bizlerin de dahil olduğu erkekliğin toplumsal inşası nedir, bu kurulum içinde biz nerede durmak, erkekliğimizin hangi noktalarından yarar veya ayrıcalık sağlamakız, hangi noktalarında zarar görmekte de zararekteyiz? Bizler, hegemonik ve hiyerarşik olmayan eşitlikçi bir toplumsal çizgiye doğru nasıl yaklaşabiliriz, nasıl yaratıcıiz veyahlarımız yaklaşabilir miyiz bölme miyiz gibi kendimize süt dertlerimiz, sorularımız, sorgu var. Bizler, bir yanıyla öncelikli, imtiyazlı, "üstün" özellikleri olan bir kimlik ile beslenirken ve bunlarla yaşamaya alışmışken diğer kendimizi, bize atfedilen öncelikleri, imtiyazları ve hakları sorgulama, sorun etme ve ilgiliülüğünü tıslıyoruz.