Irkçılığı Sahalarda Yaşamak: Amedspor Deneyimi

View Calendar

Yayın kaydına buradan erişebilirsiniz:

Bu hafta, Türkçe yapılacak canlı sohbetimizde ırkçılığın sahaya nasıl yansıdığını Amedspor örneği üzerinden konuşacağız. Türkiye’de futbolda ırkçılık konusunda en çok gündeme gelen takım olan Amedspor futbol takımının deneyimlerini yöneticiler ve taraftarlarla konuşacağız.

Spora taşınan kutuplaşma eğilimlerin içinde diyalogun eksikliğine dikkat çekmeyi ve bu eksikliğin giderilmesine katkıda bulunmayı amaçlayan bu seride tüm dünyadan ve her kıtadan konuşmacılar kendi yerel ve küresel deneyimlerini paylaşacak. Aralık ayına kadar devam edecek sohbetlerimizde ırkçılığın doğrudan fiziksel saldırıya dönüşen sert biçimlerinden, takımın varlığını görmezden gelme şeklinde gerçekleşen daha yapısal biçimlerine değinilecek, bu platformda bir arada, dayanışma ve diyalog içinde konuşmaya, herkesin oyun oynama hakkının altını çizmeye devam edeceğiz.

Uzun yıllar boyunca Açık Radyo, Cumhuriyet, Radikal gibi gazetelere spor eleştirmeni, şimdi ise Batı Alman Radyosu'nun Türkçe yayını Köln Radyosu ve Deutsche Welle Türkçe için serbest olarak muhabirlik yapan Volkan Ağır’ın moderatörlüğünde yapılacak canlı sohbetin konukları şöyle:
Amedspor futbol takımının eski sözcüsü ve yöneticilerinden Avukat Haldi Soran Mızrak
Amedspor Direniş Taraftar Derneği Başkanı Ramazan Tugay
Mor Barikat taraftar grubundan Turna Arabacı
Mor Barikat taraftar grubundan Kader Türkyılmaz

Bu Farenet'in futbolda #blacklivesmatter (#siyahhayatlaronemlidir) aktivitesidir ve BoMoVu, Oseminars, and Alan Savuması tarafindan organize edilmiştır.

Canlı yayını ve geçmiş etkinlikleri izlemek için ziyaret edin: Oseminars'in Youtube kanalı