Bizim Futbolda Irkçılık Olmaz!

View Calendar
2020-11-26 15:00 - 16:00

Sporda Irkçılık ve Karşıtlığı serisinin on birincisi olan "Bizim Futbolda Irkçılık Olmaz!" Perşembe günü saat 15.00'da çevrimiçi olarak gerçekleşecek (Kendi zaman diliminizde kaç olduğunu gömek için tıklayın). Bora İşyar ve Faruk Arhan'ı ağarlayacak olan etkinlik, bütün katılımcılara Zoom ve Youtube canlı yayını üzerinden açık olacak.

Bora İşyar, York Üniversitesi’nde Sosyoloji Doktorasını tamamladıktan sonra Türkiye, İrlanda Cumhuriyeti, ve İngiltere’de çeşitli üniversitelerde öğretim görevliliği yaptı. Halen İthaki Yayınları’nda ve Blizzard Türkiye’de editörlük yapan İşyar’ın Nations and Nationalism, Journal of Common Market Studies, When Saturday Comes, Late Tackle, ve The Guardian gibi çeşitli dergi ve gazetelerde çıkan yazıları yanısıra Europe after Derrida (Edinburgh UP, 2015) ve Gordon Milne (Mylos Kitap, Kasım 2019) adlı iki de kitabı var. İşyar bu aralar Istanbul, The City of Spies adlı bir kitap üzerine çalışıyor.

Faruk Arhan, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. Demokrasi, Ülkede Gündem, Radikal, Haber Türk ve Gazeteport kurumlarında muhabirlik ve editörlük yaptı. Geripas, Diyarbakırspor Düğünde Kalabalık Taziyede Yalnız  kitaplarının yazarı. Medya Eleştirisi ya da Hermes'i Sorgulamak' adlı kitaba imza atanlar arasında yer aldı. Red Dergisi, Bianet, Radikal İki, BBC Türkçe, Courrier International'de yazıları yayınlandı. 2000-2001 döneminde Çağdaş Gazeteciler Derneği Istanbul Şb. Başkanlığı görevinde bulundu. Halen serbest gazeteci.

Bu seri, BoMoVu, Oseminars ve Alan Savuması tarafından organize edilen bir Farenet #siyahhayatlaronemlidir (#blacklivesmatter ) aktivitesidir.

Canlı yayınları ve geçmiş kayıtları izlemek için: Oseminars' Youtube Channel

Related upcoming events

 • 2021-04-22 20:00 - 2021-04-22 22:00

  BoMoVu erkekleri olarak 22 Nisan 20.00'da buluşup Şiddetsiz Erkeklik Atölyeleri El Kitabını okumaya başlıyor ve birlikte tartışmaya davet ediyoruz!

  Eleştirel Erkeklik İncelemeleri İnisiyatifi'nin çıkardığı bu ulaşmak için şu linki kullanabilirsiniz:
  http://siddetsizerkeklik.com/el-kitabi/

  Buluşmalara katılmak için şuradan kayıt olmanız yeterli: https://forms.gle/a59dGaTMSMYNcFfD8
  Etkinlik Online Seminerleri işbirliğinde yardımcı olarak gerçekleştirilmektedir.

  Derdimiz, Meramımız

  Bizlerin de dahil olduğu erkekliğin toplumsal inşası nedir, bu kurulum içinde biz nerede durmak, erkekliğimizin hangi noktalarından yarar veya ayrıcalık sağlamakız, hangi noktalarında zarar görmekte de zararekteyiz? Bizler, hegemonik ve hiyerarşik olmayan eşitlikçi bir toplumsal çizgiye doğru nasıl yaklaşabiliriz, nasıl yaratıcıiz veyahlarımız yaklaşabilir miyiz bölme miyiz gibi kendimize süt dertlerimiz, sorularımız, sorgu var. Bizler, bir yanıyla öncelikli, imtiyazlı, "üstün" özellikleri olan bir kimlik ile beslenirken ve bunlarla yaşamaya alışmışken diğer kendimizi, bize atfedilen öncelikleri, imtiyazları ve hakları sorgulama, sorun etme ve ilgiliülüğünü tıslıyoruz.