Bicycle and the New Normal: Socially Distanced Transportation

View Calendar

This week's Critical Bodies in Conversation hosts Kevser Üstündağ and Samet Aksuoğlu talking about the prospects of biking as a sustainable means of transformation in post-Covid 19 crisis. This conversation will be in Turkish. Please scroll down for registration and more info in Turkish.

Contact us here to online your seminars in your own language.

Critical Bodies in Conversation

An online critical sports-and-movement conversation series by BoMoVu in collaboration with Online Seminars. 

You are invited to the Critical Bodies in Conversation online series that brings together activists and sports-and-movement practitioners sharing their experiences.

In these conversations, we will be talking about discriminatory and oppressive attitudes in sports-and-movement based on bodily differences and social positions; supportive networks to deal with such attitudes; and ways of physical and social empowerment by movement practices.

Online Participation: We will be meeting on Zoom and live-stream our conversations on our Facebook accounts. You can participate by writing at the comments section on Facebook or using the chatboard feature on Zoom. You can also use your microphone and video on Zoom at the Q&A section. If you miss the live event, you can watch the recording as well. Please note that these meetings are public and recorded, so please do not share anything (audio, text, visual etc.) that you would not like to make public or get recorded.

Language: The live conversations will be held in participants’ native language or in English. We will add English subtitles to recordings when they are available.

BoMoVu - The Network of Sport and Body Movement for Vulnerable Groups (BoMoVu.org) is an association that develops programs to transform sport and body movement into social benefit and combats all kind of discriminations in sports. Thanks to our network of volunteer sport and physical activity practitioners, we bring together various groups such as children, refugees or women, and contribute to their social empowerment in line with their needs.

Online Seminars (Oseminars.com) emerged out of the social goal of making local and critical seminars accessible to a broader public. It aims at contributing to the participatory and ecological production and distribution of knowledge across national boundaries. It is committed to making alternative educational offerings available in the Global South; reduce the ecological damages of the seminar and conference travel industry; and provide a participatory space for intercultural, multi-lingual, and translocal encounter among seminar organizers and participants.

These conversations are part of the Critical Body Project, supported by the French Embassy in Turkey and Women Win.

Bu hafta Eleştirel Beden Sohbetlerinde Kevser Üstündağ ve Samet Aksuoğlu, Yeni Normalde Bisikletle Sosyal Mesafeli Ulaşım üzerine konuşuyor. Zoom ile katılım için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

Kevser Üstündağ Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesidir. Ulaşım planlama ve planlama eğitimi üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. İnsan hareketlerini temel alan ‘Organik Ulaşım Yaklaşımı’ üzerine geliştirdiği model kapsamında ulaşımın toplumsal boyutu ile ilgili araştırmalarına devam etmektedir. Yaya ve bisikletin ulaşım sistemin tamamlayıcıları olarak ele alınması için farklı disiplinlerle birlikte birçok belediye ile ortak projeler üretmektedir. Trafik kültüründeki değişimin sokaktan başlayarak değişeceğine inanarak. “Ayda Bir Gün Sokak Bizim” etkinliklerinin öncüsü olmuş ve 2010 yılında Sokak Bizim Derneğini kurarak gençlere devretmiştir. Yaşanabilir Şehirler, Ulaşım Politikaları, Sürdürülebilir Ulaşım Planlaması, Ulaşım Planlama da Katılım Modelleri, Yürünebilirlik, Bisiklet Planlaması, Kentsel Ulaşım Ana Planları , Kentsel Hareketlilik, Kaldırım, Kentiçi Ulaşımda Aternatif Ulaşım konularında birçok doktora ve yüksek lisans tez yürütücülüğü yapmış ve yapmaktadır. Akademik araştırmalarını mekansal uygulamalara dönüştürmek çabası yerel ve uluslararası düzeyde devam etmektedir.

Samet Aksuoğlu 1988 Samsun doğumlu. 2007’de “İletişim Tasarımcısı” olma hayaliyle İstanbul’a gelerek, Marmara Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünde okumaya başladı. Görsel iletişimin; afiş, broşür veya kitap tasarlamaktan çok daha fazlası olduğunu, örneğin kamusal alanda tespit edilen olumsuzlukları olumluya çevirecek süreçler de tasarlanabileceğini gördü. Kanadalı iletişimci Marshall McLuhan’ın “Medium is the message” söylemini duyduğunda ise, ben hangi mecrayı kullanabilirim diye aranmaya başlayınca, hiç üzerinden inmediği bisikletini, tavrını ortaya koyarken, söylem üretirken, kendini var ederken, derdini anlatırken kullanabileceğini fark etti. Bisikletini, engellilik, çevre, ulaşım ve aklına gelen her alanda tespit ettiği olumsuzlukları olumlayacak, farkındalık uyandıracak, karar vericileri harekete geçirecek iletişim kampanyaları tasarlamak için kullandı. En başından bu yana özellikle dezavantajlı kesimlerin bisikletle tanışması adına büyük gayret sarf etti. İnsanların YouTube’da “Kanalıma Hoşgeldiniz” diye kendini takdim ettiği günümüzde, o “Tandemime Hoş Geldiniz” diyerek, başta görme engelliler olmak üzere, otizmliler, down sendromlular, şizofreniler, işitme engelliler, felçliler, vertigo veya benzeri denge problemi yaşayanlar, üstün zekalılar, obezler, yaşlılar, hamileler, mülteciler, Akbil’i bitenler, Lgbti+ bireyler, bisiklet sürmeyi bilmeyenler, bisiklet sürmeyi bildiği halde yıllar sonra binme konusunda çekinceleri olanlar, ben sürmeyi biliyorum ama şehirde binmekten korkuyorum diyenler... Kısaca bisikletin selesine geçme konusunda türlü bahanesi olan binlerce kişiyi tandem bisikletinin arka selesine konuk etti. Pedalları birlikte çevirince korkuların yersiz olduğunu, ön yargıların kırıldığını gösterdi. 2011’den bu yana “Pedal Arkadaşlığı” olarak kavramlaştırdığı bu süreç sayesinde on binlerce insan, tandem bisikletler üzerinde bir araya geliyor, birlikte pedal çevirmenin ötesinde, birbirlerine hikayelerini anlatıyor, sohbetle, muhabbetle kilometreleri birlikte kat ediyorlar.

Eleştirel Beden Sohbetleri

BoMoVu ve Online Seminars işbirliğinde çevrimiçi eleştirel spor ve hareket sohbet serisi.

Spor ve hareket üzerine çalışanların ve bu alandaki aktivistlerin bir araya gelip deneyimlerini paylaşacakları online Eleştirel Beden Sohbetleri’ne davetlisiniz!

Bedensel farklılıklarımızdan ya da sosyal konumlarımızdan dolayı spor ve hareket alanında karşılaştığımız ayrımcı, baskılayıcı tutumları; bunlarla mücadele yolları ararken destek bulabildiğimiz alanları; hareket pratiğimizin bizi nasıl fiziksel veya sosyal olarak güçlendirdiğini ve birbirimizin tecrübelerine dair merak ettiğimiz her şeyi bu sohbetlerde paylaşacağız.

Çevrimiçi Sohbetlere katılım: Sohbetler Zoom üzerinden yapılırken canlı yayından Facebook hesaplarımızdan yayınlanacaktır. Facebook’ta yorum ve soru yazarak, Zoom’da da sohbet tahtasına yazarak veya soru cevap bölümünde söz alarak katılma imkanı vardır. Sohbetler kayıt altına alındığından sonradan izlemek de mümkündür. Katılımcıların kamuyla açmayı ve kayıt altına alınmasını istemediği herhangi bir şeyi (ses, görüntü, yazı vb.) sohbetlerde paylaşmaması önemle rica olunur.

Dil: Canlı sohbetler Türkçe veya İngilizce yapılacaktır. Hazır olduklarında videolarımıza altyazı ekleyeceğiz.

BoMoVu - Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Derneği (BoMoVu.org) sporu ve beden hareketini sosyal faydaya dönüştürmek için programlar geliştirip, sporun içinde yer alabilen ayrımcılıklarla mücadele eden bir dernektir. Gönüllü sporcu ve beden hareketçilerinden oluşturduğumuz ağ sayesinde, ihtiyaç sahibi konumundaki çocuklar, mülteciler, kadınlar gibi çeşitli gruplar ile bir araya gelerek ihtiyaçları doğrultusunda bu grupların sosyal güçlenmelerine katkı sağlıyoruz.

Online Seminars (Oseminars.com) eleştirel seminerlerin düzenlendikleri lokasyonları aşıp farklı coğrafya ve geniş kitlelere ulaşabilmesi için kurulmuş bir platformdur. Katılımcı ve ekolojik bilgi üretim ve dağıtımına katkıda bulunmayı amaçlar. Alternatif eğitim kaynak ve paylaşımlarını Küresel Güney’de erişilebilir kılmak, seyahat endüstrisinin ekolojik zararlarını azaltmak, ve kültürler, diller ve farklı coğrafyalar arası karşılaşmayı ve bilgi alışverişini arttırmak hedefleri arasındadır.

Bu sohbetler Eleştirel Beden Projesinin parçası olup Türkiye’de Fransa Büyükelçiliği ve Women Win tarafından desteklenmektedir.


Watch the recording