(Anti)Racism in Sports Online Series

View Calendar
2020-09-24 16:00 - 2020-12-10 16:00

(ANTI)RACISM IN SPORTS ONLINE CONVERSATIONS

Watch the recordings here on Oseminars' Youtube Channel

 

This is a Farenet #blacklivesmatter in football activity organized by BoMoVu, Oseminars, and Alan Savuması.

 

Most people believe sports to be an apolitical field free from deep societal problems such as racism. They praise sports hierarchies, access and success criteria for being meritocratic and color blind. However, people of color, who are discriminated against based on their race and ethnicity, know that such a position is a privileged one and that most sports practitioners do not have the luxury to subscribe. In reality, racism is unfortunately prevalent in sports as much as it is in other spheres of life. It leads to concentration of power in the hands of white team owners, to attacks on Kurdish football team Amedspor members and to layoffs of dissident black voices like Colin Kaepernick. Aiming to expose and potentially dissolve that problem BoMoVu has been organizing anti-racism teach-ins, teacher trainings, online conversations and pedagogical tools. With this online conversation series (Anti)Racism in Sports, BoMoVu together with Oseminars organizes weekly sessions each bringing together two interlocutors from a specific locality and/or bodily practice to discuss the problem of racism in their contexts. By that, the sessions aim at contributing to the international dialogue on the topic and trigger self-reflection by learning about different guises racism takes in sports.
The online conversations will take place every Thursday afternoon at 4:00 p.m. Istanbul time (UTC+3) (unless otherwise noted) from 24 September to 10 December 2020.
This 12-weeks online conversation sessions are approximately 1 hour long each and held on Zoom. The Zoom meetings are simultaneously live-streamed on Youtube and recorded. Participants are able to join via Zoom or use Youtube chatboard for their questions and comments.
To keep updated about upcoming online conversations subscribe to our mailing list: http://eepurl.com/gQeGfL
This series is organized by BoMoVu, Oseminars and Alan Savunması as part of the Farenet #BlackLivesMatter in football activity.
For your questions please contact us: emrecetin.gurer@bomovu.org

 

 

SPORDA IRKÇILIK VE KARŞITLIĞI ÇEVRİMİÇİ SOHBETLER

Seriye buradan kaydolarak her hafta Zoom toplantılarına katılabilirsiniz.
OSeminars Youtube kanalında canlı yayınları veya kayıtları izleyebilirsiniz.
Birçok insan sporun apolitik ve ırkçılık gibi derin toplumsal meselelerden azade bir alan olduğuna inanır. Sporu, hiyerarşisi, erişimi imkânlarını ve başarı kriterlerini meritokratik ve renk körü olmasıyla yüceltirler. Bu inanışa rağmen, ırksallaştırılan kişiler etnik ve kültürel kimlikleri üzerinden ayrımcılığa uğrarlar. Bu kişiler, bu inanışın ayrıcalıklı kişilere ait olduğunu ve bu imkânların kendileri için geçerli olmadığını bilirler. Gerçekte, ırkçılık hayatın başka alanlarında olduğu gibi, sporda da ne yazık ki etkindir. Sporda ırkçılık; takım sahipliğini beyazların tekelinde tutar, Amedspor gibi Kürt futbol takımlarına saldırılara sebep olur, Colin Kaepernick gibi muhalif siyah seslerin sahalardan uzaklaştırılarak susturulmasına yol açar. Bu sorunu gün yüzüne çıkarmaya ve mümkünse çözmeye yönelik olarak, BoMoVu ırkçılık karşıtı etkinlikler, öğretmen atölyeleri, çevrimiçi sohbetler ve pedagojik araçlar geliştirmektedir. Sporda Irkçılık ve Karşıtlığı çevrimiçi sohbetleriyle BoMoVu ve Oseminars her hafta bir yerele ve/veya bedensel pratiğe dair konuşacak iki kişiyi bir araya getirerek sporlarda yer alan ırkçılık sorunlarını ele alıyor. Bu sohbetler, bu mesele ile ilgili dünya çapında süregelen diyaloğu beslemeyi ve ırkçılığın sporda takındığı çeşitli maskeleri indirerek kendimiz ve toplum hakkında düşündürmeyi hedefliyor.
Çevrimiçi sohbetler her Perşembe Türkiye saatiyle 16:00’da, 24 Eylül – 10 Aralık 2020 tarihleri arasında yer alır.
Bu 12 haftalık çevrimiçi sohbetler aşağı yukarı 1 saat sürer ve Zoom platformunda yer alır. Zoom toplantıları canlı olarak Youtube’da yayınlanır ve kayda alınır. Dinleyiciler Zoom üzerinden veya Youtube sohbet panosunu kullanarak soruları ve yorumları ile dahil olabilir.
Çevrimiçi sohbetlerimizden haberdar olmak için mail listemize üye olabilirsiniz: http://eepurl.com/gQeGfL
Bu sohbet serisi BoMoVu, Oseminars ve Alan Savunması tarafından, Farenet #BlackLivesMatter in football programı çerçevesinde yer almaktadır.
Soru ve önerileriniz için bize yazın: emrecetin.gurer@bomovu.org

#1- The Amazing Story of the Rohingya Football Team: A Light of Hope in the Midst of Genocide

Event details and recording

Speakers: Saifullah Muhammad and Dr. Nora Didkowsky
This is a Farenet #blacklivesmatter in football activity organized by BoMoVu, Oseminars, and Alan Savuması.
Saifullah Muhammad
Saifullah Muhammad is a Rohingya youth human rights activist in Canada. He is a Journalism graduate and currently a Master’s student in Peace and Conflict Studies at the University of Waterloo. He is a co-founder of the ‘Canadian Rohingya Development Initiative’ a leading Rohingya organization that works with the government of Canada and civil society groups to bring an end of the Rohingya genocide and to promote innovative education for the Rohingya and community development. Muhammad currently works as an assistant researcher in collaboration with the UNHCR Canada and St. Francis Xavier University, Nova Scotia on the social behavior of Rohingya refugee children in India and Bangladesh.
Muhammad was born in Burma and brought up in refugee camps in Bangladesh. His parent still lives in the same refugee camp. Muhammad witnessed first-hand devastating outcomes of the Rohingya crisis. He studied in Bangladesh and received a scholarship from the Nottingham University in Malaysia through the UNHCR scholarship program.  He worked as a reporter for various news agencies such as the Kaladan Press Network, Rohingya Vision, Reuters, AFP, New York Times and different local media in Malaysia to highlight the Rohingya crisis.
Muhammad regularly attends and speaks at international conferences organized by UNICEF, United Nations, civil society groups and governments. He testified before the Human Rights Committee at the House of Commons on the Rohingya crisis. He often appears on Canadian televisions, newspapers and writes Op-Eds and articles. Muhammad has recently awarded the most dedicated journalist by Waterloo Region Record.
Nora Didkowsky, PhD
Rotary Peace Fellow 2020
Dr. Didkowsky is a researcher, development practitioner, and leadership facilitator in the fields of child and youth development, socio-ecological resilience, and participatory community development. For the past 20 years, she has had the privilege of partnering with multi-sectoral teams, communities, and populations made vulnerable, to understand and foster environments that enable peace and resilience. She uses participative, visually-based methods to understand youths’ experiences of trauma, risk and resilience, and how they make meaning from these experiences. Most recently she has collaborated with humanitarian practitioners, refugee partners, developmental scientists, and families living in refugee settlements, toward tailoring culturally-responsive play-based supports that enhance the positive development of refugee children and youth. She is passionate about research and community development that values local knowledge; prioritizes community participation and ownership in planning, design, and delivery; uses place-based assets to address problems; takes a proactive approach to community change; creates multilevel, collaborative governance structures; and advances cooperation and understanding locally and globally.

#2- Equal Opportunity in International Football

Event details and recording

This week in (Anti)Racism in Sports series, we are excited to host the CONIFA General Secretary Jason Heaton and Asia President Motoko Jitsukawa. They will explain CONIFA's mission and how they have been working to give voice to marginalized communities with football. From British to Japanise context, they will be talking about CONIFA's activities aiming to make football accessible for all genders, nationalities, races, and economic classes. Join us live this Thursday for this engaging conversation and be part of the dialogue with your questions and comments.
This is a Farenet #blacklivesmatter in football activity organized by BoMoVu, Oseminars, and Alan Savuması.
Watch the live-streamings or past recordings here on Oseminars' Youtube Channel

#3- Irkçılığı Sahalarda Yaşamak: Amedspor Deneyimi

Etkinlik kaydı

Bu hafta, Türkçe yapılacak canlı sohbetimizde ırkçılığın sahaya nasıl yansıdığını Amedspor örneği üzerinden konuşacağız. Türkiye’de futbolda ırkçılık konusunda en çok gündeme gelen takım olan Amedspor futbol takımının deneyimlerini yöneticiler ve taraftarlarla konuşacağız.

Spora taşınan kutuplaşma eğilimlerin içinde diyalogun eksikliğine dikkat çekmeyi ve bu eksikliğin giderilmesine katkıda bulunmayı amaçlayan bu seride tüm dünyadan ve her kıtadan konuşmacılar kendi yerel ve küresel deneyimlerini paylaşacak. Aralık ayına kadar devam edecek sohbetlerimizde ırkçılığın doğrudan fiziksel saldırıya dönüşen sert biçimlerinden, takımın varlığını görmezden gelme şeklinde gerçekleşen daha yapısal biçimlerine değinilecek, bu platformda bir arada, dayanışma ve diyalog içinde konuşmaya, herkesin oyun oynama hakkının altını çizmeye devam edeceğiz.

Uzun yıllar boyunca Açık Radyo, Cumhuriyet, Radikal gibi gazetelere spor eleştirmeni, şimdi ise Batı Alman Radyosu'nun Türkçe yayını Köln Radyosu ve Deutsche Welle Türkçe için serbest olarak muhabirlik yapan Volkan Ağır’ın moderatörlüğünde yapılacak canlı sohbetin konukları şöyle:
Amedspor futbol takımının eski sözcüsü ve yöneticilerinden Avukat Haldi Soran Mızrak
Amedspor Direniş Taraftar Derneği Başkanı Ramazan Tugay
Mor Barikat taraftar grubundan Turna Arabacı
Mor Barikat taraftar grubundan Kader Türkyılmaz

Bu Farenet'in futbolda #blacklivesmatter (#siyahhayatlaronemlidir) aktivitesidir ve BoMoVu, Oseminars, and Alan Savuması tarafindan organize edilmiştır.

Canlı yayını ve geçmiş etkinlikleri izlemek için ziyaret edin: Oseminars'in Youtube kanalı


#4- Racialized Bodies and Postcolonial Legacies in the Sports Industry

Event details and recording

Michael Ralph has written extensively on football and basketball in postcolonial Senegal. In this episode, we will talk about the racialization of African bodies in sports. This discussion will explore racism in sports in relation to the historical legacies of transatlantic slave trade and colonialism, as well as the geopolitics of the “war on terror”.

This is a Farenet #blacklivesmatter in football activity organized by BoMoVu, Oseminars, and Alan Savuması.

Watch the live-streamings or past recordings here on Oseminars' Youtube Channel

Michael Ralph teaches in the School of Medicine and the Department of Social and Cultural Analysis at New York University. His research integrates medical, political, and economic anthropology with sustained attention to forensics, debt, slavery, incarceration, insurance, and sports. Michael is the recipient of fellowships from the Andrew W. Mellon Foundation, Woodrow Wilson Foundation, Social Science Research Council, National Science Foundation, Institute for Advanced Study in Princeton, as well as Harvard University’s Charles Warren Center for Studies in US History and W.E.B. Dubois Fellowship.Michael’s 2015 book Forensics of Capital demonstrates that the social profile of an individual or country is a credit profile as well as a forensic profile. At present, he is writing, directing, and producing a short animated film, Fishing, about how ingenuity cannot be incarcerated.

Ezgi Guner is completing her PhD in Anthropology with a graduate minor in African Studies at the University of Illinois at Urbana-Champaign. Her work focuses on the articulation of race and religion with global capitalism in the context of Turkey’s contemporary relations with Africa south of the Sahara. She conducted multisited ethnographic research in Turkey, Tanzania, Senegal, Gambia and Benin. Guner was a visiting fellow in the Anthropology Department at Harvard University in 2018, and an Ernst Mach fellow at the Centre for Southeast European Studies at the University of Graz in 2019-2020.


#5- One Race, The Human Race: From F1 To Football

Event details and recording

This week (Anti)Racism in Sports series hosts Mr. Ken Mc Cue and Ezgi Çakmak. This week's topics will include how a volunteer-driven Social Enterprise using the medium of sport could have such a powerful impact on the social inclusion of migrants from diverse ethnic backgrounds in a society suffering from xenophobia; how important it is to have intercultural competence and human rights components in teacher training; why it is essential to have anti-discrimination modules in primary school education curricula; and how the UNESCO policy on Race can be communicated in societies that use multiple race descriptors.

Watch the live-streamings or past recordings here on Oseminars' Youtube Channel

Ken Mc Cue is a cultural planner with Sport Against Racism Ireland and Visiting Lecturer on FIFA Master, De Montfort University, Leicester, UK. My research area is the Social Responsibility of Sport and how the Medium of Sport can be used for cultural integration and Social Inclusion in a Human Rights Framework.

Ezgi Cakmak is a Ph.D candidate at the University of Pennsylvania, in the departments of Africana Studies and History. She received her BA from Bogazici University, Sociology Department. Before the doctoral studies, she worked with NGOs in the field of international migration and conducted fieldwork with African migrants in Istanbul. Her research interests include the African slavery in the late Ottoman empire, identity formation and racialization processes in early Turkish Republic as well as diaspora studies.

This is a Farenet #blacklivesmatter in football activity organized by BoMoVu, Oseminars, and Alan Savuması.


#6- Race and Gender in Sport: Past and Present

Event details and recording

In the sixth conversation of (Anti)Racism in Sports online series, Ph.D. candidate of Cultural Anthropology Can Evren and Executive Director at Women’s Wilderness Sarah Murray talk about the role of race, gender, and their intersectionality in sports.

Can Evren is a Ph.D. candidate in Cultural Anthropology at Duke University and works on sport, culture, politics, globalization, and nationalism.

Sarah Murrah has spent her career making the world a more just and equitable place, using sport and play as her unlikely tool of choice. In reality, sport is often the last frontier of unapologetic misogyny and racism. In her work, she has proven that if you can achieve inclusion and advancement in these environments, you can transform communities and societies more broadly. Over the past 20 years, she has worked in over 65 countries on strategies that leverage the power of play for social justice.

Sarah is currently the Executive Director at Women’s Wilderness, a nonprofit organization based in Boulder, Colorado aiming to transform outdoor culture so it’s a place where girls, women and non-gender conforming people can build their confidence, courage and connectedness in the same way that men with dominant identities have always done. She was previously the Executive Director of Women Win Foundation USA, a global NGO dedicated to equipping adolescent girls to achieve their rights using sport and play based strategies. In this role, she spent 10 years supporting the work of grassroots practitioners and activists from Bolivia to Bangladesh and impacting the lives of over 3 million girls.

Sarah spent a decade with the Women’s Sports Foundation, working on issues of health, access and equity from a U.S. perspective. She is a Master trainer with the THNK School of Innovation and provides cross-sector consultancy to influential organizations globally to employ systems thinking, human-centered design, gender analysis and play-based methodologies to address the most pressing social issues of our time. In these capacities, she led projects across sectors with Nike, FIFA, Gap, Vital Voices, the U.S. Department of State and DFID.

A mountain woman at heart, Sarah spends her free time riding, sliding and running on trails and enjoying the outdoors with her wife, Signe and their baby girl, Tallulah.

This is a Farenet #blacklivesmatter in football activity organized by BoMoVu, Oseminars, and Alan Savuması.

Watch the live-streamings or past recordings here on Oseminars' Youtube Channel


#7- Sport and Politics of Race and Identity- Global South Perspective

Event details and recording

The seventh of the (Anti)Racism in Sports online series continues by bringing together two experts in sports and sports policy from Qatar. They will shed light on the problem of racism and struggles against it in sports from a global south perspective. You can watch the live streaming on Oseminars Youtube channel or register to join in the Zoom meeting below.

Mahfoud Amara

Mahfoud Amara joined Qatar University in the fall of 2015. He is currently, Associate Professor in Sport Policy and Management, the Director of Sport Science Program at the College of Arts and Sciences, Qatar University. Before joining Qatar University, he was Assistant Professor in Sport Policy and Management and Deputy Director of the Centre for Olympic Studies and Research in the School of Sport, Exercise and Health Sciences, Loughborough University. Amara published a number of papers and chapters on sport business, culture, and politics in Arab and Muslim contexts. He undertook research for a range national of international bodies. Invited speaker to a number of national and international conferences, workshops and symposia for his work on sport in the Middle East and North African region and sport and multiculturalism debates in Europe.  He is co-editor with Alberto Testa of a book on “Sport in Islam and in Muslim Communities” (Routledge, 2015) and John Nauright “Sport in the African World” (Routledge, 2018). More recently he edited The Olympic Movement and the Middle East and North Africa Region (Routledge, 2019)

Gerard Akindes 

Dr. Gerard Akindes combines a wealth of experience in sports as athlete and coach, a former manager of a sportswear company, a scholar and a researcher. As athlete, he captained the Benin basketball national team and played professional basket-ball. He coached the Belgian youth, women and men in Belgium.

Dr. Akindes earned a Masters in Sports Administration and PH.D. in Sports Media Studies at Ohio University where he taught Sport Management in the College of Business. His research focuses on international sport management, the economy of sports, television broadcasting, and athlete migration.

He has co-edited a book titled “Identity and Nation in African Football: Fans, Communities and Clubs” published several journal articles and made numerous presentations at learned conferences. He has also co-created an annual conference on sports in Africa (the 14th was held in Senegal in July 2019). At the Josoor Institute, a legacy program of the FIFA World Cup Qatar 2022, he was senior research manager.

Dr. Akindes currently adjunct faculty at the University of Salford, Manchester. He is an independent researcher and sport management consultant for sport governing bodies, and mentors the National Paralympic Committee of the Central African Republic for the as one of the International Paralympic committee (IPC).

 This is a Farenet #blacklivesmatter in football activity organized by BoMoVu, Oseminars, and Alan Savuması.

Watch the live-streamings or past recordings here on Oseminars' Youtube Channel


#8- The Black Female Experience in the Sports Environment

Event details and recording

(Anti)Racism in Sports online series is proud to host the professional athlete Annie Tagoe and Leadership Coach, Consultant, and International Speaker Michelle Moore. They will expand upon the gender perspective of racism and anti-racism experienced in sports.

Annie Tagoe

Annie Tagoe is a professional athlete and model based in London, England. Tagoe competes in Track & Field for the United Kingdom. She was born in Ghana and moved to the UK at the age of 7.

Michelle Moore

Michelle Moore is an award-winning leadership coach, consultant, international speaker and former athlete. Voted as one of the UK’s '50 Most Influential Women in Sport’. She is a globally recognised executive on inclusive and conscious leadership, strategic partnerships, sport for development and innovation working across government, business and charitable sectors. Michelle works with CEO’s, individuals and senior leadership teams to create solutions steeped in strategic insight and cultural context to find new ways to challenge inequalities. Heading up a consultancy practice with an impressive list of clients from The London Mayor’s Office to The Commonwealth Games Federation. Michelle is the winner of the 2016 UK Precious Award for ‘Outstanding Woman in Sport’, a Football Black List award and an esteemed national Change Maker award. Michelle is a trustee for SportsAid, advisor to the Women’s Sport Trust and a senior honorary lecturer for the University of Worcester. Michelle is a sought after speaker, advisor and coach hired by corporate, government, international sport federations and business to deliver inspiring and dynamic keynotes and programmes on leadership, equity resilience and success.

Moderator: İlknur Hacısoftaoğlu

Dr. İlknur Hacısoftaoğlu works at Department of Sport Management, at Istanbul Bilgi University. She completed her undergraduate degree at department of Sociology, Middle East Technical University. She got her Master and PhD degree at Sports Sciences and Technology, Sports Sociology Program in Hacettepe University. She is one of the editors of the book: Beyond the game: Sociology of Sports Studies. Hacısoftaoğlu, who has publications in the field of gender and sports, continues her work in the fields of women, masculinity and spectatorship in sports.

This is a Farenet #blacklivesmatter in football activity organized by BoMoVu, Oseminars, and Alan Savuması.

Watch the live-streamings or past recordings here on Oseminars' Youtube Channel


#9- Exploitation and Discrimination: The Case of African Football.

Event details and recording

The ninth conversation of (Anti)Racism in Sports online series continues with the conversation of the Director of the Sports Directorate at University of Ghana Dr. Bella Bello Bitugu and sports journalist Muftawu Nabila Abdulai. They will be talking about the problem of exploitation and discrimination in African football starting from the context of Ghana.

Dr. Bella Bello Bitugu

He is the Director of the Sports Directorate, University of Ghana, Legon is an expert in Development through Sports which uses the strength and power of sports to address development, all forms of discrimination including racism and other societal issues.

Aside his responsibility as the Director of Sports, he also teaches at the University of Ghana and other Universities and Applied Universities in Europe as well as other projects related to development through sports. He worked on FIFA and UEFA sponsored projects and coordinated European activities serving on the Football Against Racism in Europe (FARE) board untill 2011.

He taught at the University of Innsbruck in Austria for 15 years and coordinated several Sports for Development projects accross Europe and Africa for well over 18 years.

From April 2012 to August 2013, Dr. Bitugu served as the Country Manager of Right To Play, Ghana. He serves on many boards and provides consultancy services to numerous organisations including the United Nations, The AU, The Commonwealth, The European Union, The Government of Ghana, Austria and many other bodies and regional groupings. He is also the Chairman of the International Scientific Network on Sports for Development and Peace.

He is credited with several publications, interventions and contributions relating to development through sports, North-North and South-South Dialogue.

His passion, expertise and intervention in the area of sports, physical activity, wellness, fitness and addressing all forms of discrimination and exclusion know no bounds – Indeed a real global actor and expert.

Nabila Muftawu

Muftawu Nabila Abdulai, a sports journalist with Multimedia Group (Joy FM and Joy News). He worked with Viasat 1 Broadcasting Network, Kwesé TV (Econet Media) and ESPN.

This is a Farenet #blacklivesmatter in football activity organized by BoMoVu, Oseminars, and Alan Savuması.

Watch the live-streamings or past recordings here on Oseminars' Youtube Channel


#10- Sport, Anti-Racism and the Problem of White Supremacy

Event details and recording

Sport, Anti-Racism and the Problem of White Supremacy

On the tenth of the (Anti)Racism in Sports online series, we host Kola Adeosun and Aarti Ratna who will be focusing on the role of white supremacy in sports and how to defeat it.

Dr. Aarti Ratna is an Associate Professor of Sociology at Solent University, UK. Her work focuses upon anti-racist and transnational feminist readings of sport, leisure and popular culture particular as it relates to explore the pleasures and desires of women of the South Asian diaspora.

Kola Adeosun is undertaking his PhD in Educational Philosophy and Sport Development alongside teaching on the UG Sport Coaching and Development course at Solent University, UK. Alongside his academic career, Kola has a wealth of practitioner experience having worked in sport in Africa, the UK, the Caribbean, and the USA, as a coach, researcher, development officer, and consultant.

This is a Farenet #blacklivesmatter in football activity organized by BoMoVu, Oseminars, and Alan Savuması.

Watch the live-streamings or past recordings here on Oseminars' Youtube Channel


#11- Bizim Futbolda Irkçılık Olmaz!
Etkinlik detayları ve kaydı

Sporda Irkçılık ve Karşıtlığı serisinin on birincisi olan "Bizim Futbolda Irkçılık Olmaz!" Perşembe günü saat 15.00'da çevrimiçi olarak gerçekleşecek (Kendi zaman diliminizde kaç olduğunu gömek için tıklayın). Bora İşyar ve Faruk Arhan'ı ağarlayacak olan etkinlik, bütün katılımcılara Zoom ve Youtube canlı yayını üzerinden açık olacak.

Bora İşyar, York Üniversitesi’nde Sosyoloji Doktorasını tamamladıktan sonra Türkiye, İrlanda Cumhuriyeti, ve İngiltere’de çeşitli üniversitelerde öğretim görevliliği yaptı. Halen İthaki Yayınları’nda ve Blizzard Türkiye’de editörlük yapan İşyar’ın Nations and Nationalism, Journal of Common Market Studies, When Saturday Comes, Late Tackle, ve The Guardian gibi çeşitli dergi ve gazetelerde çıkan yazıları yanısıra Europe after Derrida (Edinburgh UP, 2015) ve Gordon Milne (Mylos Kitap, Kasım 2019) adlı iki de kitabı var. İşyar bu aralar Istanbul, The City of Spies adlı bir kitap üzerine çalışıyor.

Faruk Arhan, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. Demokrasi, Ülkede Gündem, Radikal, Haber Türk ve Gazeteport kurumlarında muhabirlik ve editörlük yaptı. Geripas, Diyarbakırspor Düğünde Kalabalık Taziyede Yalnız  kitaplarının yazarı. Medya Eleştirisi ya da Hermes'i Sorgulamak' adlı kitaba imza atanlar arasında yer aldı. Red Dergisi, Bianet, Radikal İki, BBC Türkçe, Courrier International'de yazıları yayınlandı. 2000-2001 döneminde Çağdaş Gazeteciler Derneği Istanbul Şb. Başkanlığı görevinde bulundu. Halen serbest gazeteci.

Bu seri, BoMoVu, Oseminars ve Alan Savuması tarafından organize edilen bir Farenet #siyahhayatlaronemlidir (#blacklivesmatter ) aktivitesidir.

Canlı yayınları ve geçmiş kayıtları izlemek için: Oseminars' Youtube Channel


#12- Racism and Football: Media, Leadership and Coaching

Event details and recording

(Anti)Racism in Sports series is proud to host Dr. Akilah R. Carter-Francique and Dr. Jacco van Sterkenburg on a critical conversation about racism and football. In an engaging dialogue, they will be conveying their analysis on how racism functions in football industry through media, leadership and coaching.

 

Dr. Akilah R. Carter-Francique (Ph.D., University of Georgia) is the Executive Director for the Institute for the Study of Sport, Society, and Social Change (ISSSSC) at San Jose State University. She is also an Associate Professor at SJSU in the Department of African American Studies. Her scholarly endeavors and field of focus encompasses the intersection of sport, society, and social justice that is inclusive of issues of diversity, social movements, and the dynamics of social change and development. Carter-Francique served as the 2018-2019 President of the North American Society for the Sociology of Sport (NASSS), currently serves as a member of Laureus “Sport for Good” Research Council in the U.S., and she is the co-editor of Athletic Experience at Historically Black Colleges and Universities: Past, Present, and Persistence and Critical Race Theory: Black Athletic Experiences in the United States.

Dr Jacco van Sterkenburg is an Associate Professor at the Erasmus Research Centre for Media Communication and Culture, Erasmus University Rotterdam, the Netherlands. He is also a Visiting Research Fellow at the Mulier Institute – Dutch Centre for Social Science Research in Sport, the Netherlands. His research focuses mainly on discourses surrounding race/ethnicity, racism and whiteness in multi-ethnic society, with a particular focus on the case of football media, football and  sport management and leadership.

This is a Farenet #blacklivesmatter in football activity organized by BoMoVu, Oseminars, and Alan Savuması.

Watch the live-streamings or past recordings here on Oseminars' Youtube Channel


Kapanış Buluşması - Closing Roundtable

Etkinlik Kaydi- Event Recording

12 Haftalık Sporda Irkçılık ve Karşıtlığı serisinin kapanış buluşması. Seri organizatörlerinin katıldığı bu buluşmada artıları ve eksileriyle seri değerlendirilip ırkçılığın spordan ve dünya üzerinden silinmesi için daha neler yapılmalı konuşuluyor.